Blog

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğal gaz tasarrufu, hane giderlerinin ekonomik bir hale getirilmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda ofis, iş yeri gibi alanlarda da bu konunun ciddi bir önemi olduğunu söylenebilir. Doğal gazı tasarruflu bir şekilde kullanmanın belli yolları vardır. Belli noktalara dikkat ederek doğal gaz faturasını ekonomik hale getirebilirsiniz.

Doğal gaz faturasında tasarruf sağlamak isteyenler, kombi kullanımı sürecinde dikkatli olmalıdır. Kombinin doğru kullanımının yanı sıra ısı yalıtımı, ortamdaki nem seviyesi gibi detaylara da dikkat etmek gerekir. Doğal gaz kullanımının maliyetinin her geçen yıl daha da artması neticesinde tasarruf yapmak, pek çok kişi için zorunlu hale gelmiştir.

Ev Satın Alırken Ya da Kiralarken Doğru Seçim Yapmak

Ev satın alırken ve kiralarken birçok kişi bütçesini dikkate alır. Ancak bütçenize uygun bir ev, kullanım sürecinde karşınıza farklı masraflar çıkarabilir. Bu nedenle ısı yalıtımı, konum ve dairenin bulunduğu kat gibi detaylara dikkat etmelisiniz. En alt kat, zemin ve bodrum katlar, ara katlara göre daha zor ısınır. Aynı zamanda en üst katlarda da benzer sorunlar yaşanır.

Binanın kuzey cephesine nazaran güney cephesi daha fazla güneş görür. Bu özelliklere sahip yapıları hem kiralamak hem de satın almak, yüksek bir bütçe gerektirir. Ancak ileride çıkacak maliyetlerin hesaplanması ve ona göre bütçe planı yapılmasında fayda vardır.

Isı Yalıtımı

Doğal gaz tasarrufu yapmak isteyenlerin ısı yalıtımına da azami ölçüde dikkat etmesi gerekir. Binaların ısı yalıtımı, kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmalıdır. Doğal gaz tasarrufu için kullanılabilecek malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Extrüde polistren (xps) levhalar
  • Taşyünü levhalar
  • Dekoratif dış cephe kaplama sıvası

Peteklerin ve Kombilerin Doğru Kullanımı

Doğal gaz faturası düşürme yöntemlerinin başında doğru petek ve kombi kullanımı gelir. Kombiler ve kombilerden gelen sıcaklığın eve yayılmasını sağlayan petekler, bazı kişiler tarafından bilinçsiz bir şekilde kullanılır. Bu nedenle evin daha az ısınması gibi bir durum söz konusu olabilir. Kombilerin bakımını düzenli olarak yaptırdığınız takdirde verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kombi ayarları da dikkat etmeniz gereken bir noktadır.

Her odaya uygun ayarları yapabilmek için radyatör vanası kullanabilirsiniz. Aynı zamanda oda termostatı kullanmak da uygun sıcaklığa ulaşmanız noktasında fayda sağlar. Oda termostatını, en fazla kullandığınız odaya takmalısınız. Salon ve oturma odasına termostat takmak, iyi bir seçim olabilir.

Doğal gaz fatura tasarrufu için sıcaklık ayarını çok fazla değiştirmeniz gerekir. Evde olmadığınız zamanlarda kombiyi tamamen kapatmak yerine daha düşük bir sıcaklığa getirebilirsiniz. Ancak bir gün ve daha uzun süreyle dışarıda kalacaksanız kombiyi kapatmanızda fayda vardır. Petekler de doğal gaz tasarrufunu sağlamada etkilidir. Petekler, her zaman oda genişliğine uygun boyutlarda seçilmelidir. Oda genişliği ne kadar büyükse petek büyüklüğü de ona uygun olmalıdır.

Su Ayarları Doğru Yapılmalı

Su sıcaklığının ideal seviyede olması, doğalgaz kombi ekonomik kullanımı için önemlidir. Su sıcaklığını 40-50°C arasında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak kendi kullanım alışkanlıklarınız da ideal sıcaklığa ulaşma noktasında belirleyicidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir