Blog

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarruf yöntemleri arasında pek çok seçenek vardır. Bunların hepsini aynı anda uyguladığınız takdirde ev ve iş yeri elektrik faturalarında ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Evlerde pek çok alet, elektrikle çalışır. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı ve ütü gibi aletler, ciddi bir elektrik sarfiyatı yapar. Bu sarfiyatı daha düşük seviyede tutmak için bazı tedbirler alabilirsiniz.

Elektrik Tasarruflu Ampul Kullanmak

Evlerde elektrik tasarruf yöntemleri arasında elektrik tasarruflu ampul kullanmak vardır. LED ampuller, diğerleri ile kıyaslandığında daha az elektrik tüketir. Ayda beş saat klasik ampul kullandığınız takdirde 14 TL elektrik harcaması yaparsınız. LED ampul ise aynı sürede sadece 2.79 TL tutarında elektrik harcar. Gereksiz yere ışıkları açmamak da dikkat etmeniz gereken detaylar arasındadır.

Beyaz Eşyaları Açık Bırakmamak

Elektrik ev aletlerinde enerji tasarrufu yöntemleri uygulandığı takdirde ciddi seviyede tasarruf elde edilir. Üzerinde bulunan düğmeden bilgisayarı kapattığınız takdirde tasarruf elde edersiniz. Ancak bilgisayarın fişini de çektiğiniz takdirde tasarruf seviyesi daha yüksek olur. Düğmeli bir uzatma kablosu kullanmak da bu anlamda avantajlıdır.

Beyaz eşyaların, bilgisayar ve TV’lerin fişini çekmek yerine düğmeyi de kapatabilirsiniz. Evlerde yüksek elektrik tüketen cihazlardan biri de bulaşık makinesidir. Özellikle kurutma işlemi sırasında yüksek seviyede bir elektrik tüketimi söz konusudur. Bulaşık makinesinde kurutma özelliği olsa da kurutma işlemini kapağı açık bırakarak da yapabilirsiniz.

Tam Dolmadan Bulaşık ve Çamaşır Makinesini Kullanmamak

Elektrikten tasarruf etmenin yolları arasında bulaşık ve çamaşır makinesini doğru kullanmak vardır. Bulaşık ve çamaşır makinesini çalıştırmak için tam dolmasını beklemelisiniz. Böylece söz konusu cihazları, sık sık çalıştırmanıza gerek kalmaz.

Ütülenecek Kıyafetleri Biriktirmek

En fazla elektrik tüketen cihazlardan biri ütüdür. Bu nedenle ütüyü çok sık çalıştırmamakta fayda vardır. Ütülenecek kıyafetleri biriktirmeli ve bir arada ütülemelisiniz.

Klimaları Dikkatli Kullanmak

Klimaları dikkatli kullanmak, elektrik tasarrufu için önemlidir. Tasarruf için klima çalışırken cam ve kapıları sık sık açmamalısınız. Klimaların bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca A++ enerji sınıfına sahip bir cihaz kullanmak da bu anlamda faydalıdır.

Buzdolabını Doğru Kullanmak

Elektrik faturası tasarruf yöntemleri arasında buzdolabının doğru kullanımı vardır. Buzdolabı ve duvar arasındaki mesafeyi doğru ayarlamalısınız. Duvar ve buzdolabı arasındaki mesafe en az 10 cm olmalıdır.

Buzdolabı, sıcaklık yayan cihazların yakınında olmamalıdır. Fırın, ocak gibi cihazların ısısından etkilenmemesi için buzdolabını uzak bir noktaya koymalısınız. Aynı zamanda buzdolabının doğrudan güneş ışığı almamasına da dikkat etmelisiniz. Buzdolabının soğutma ayarını yaparken sıcaklığın 3-5 derece seviyesinde olmasına dikkat etmelisiniz. Dondurucu sıcaklığı ise -18 olmalıdır.

Fırın Çalışırken Kapağını Açmamak

Fırınlar, çalışmaya başladıktan sonra ilk olarak ayarladığınız sıcaklığa ulaşmaya çalışır. Bu aşamada fırın kapağını açmak, elektrik harcamasının artmasına yol açar. Yemek pişerken fırın kapağını çok sık açmamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle ısınma aşamasında kapağı kapalı tutarak tasarruf elde edebilirsiniz.

Güneş Işığından Maksimum Seviyede Faydalanın

Özellikle soğuk havalarda güneş ışığından maksimum seviyede yararlanmak, evinizin kolayca ısınmasını ve daha az elektrik harcamanızı sağlar. Evinizde bulunan eşyalar, perdeler güneşi engellememelidir. Ev satın alırken ya da kiralarken cephesine dikkat ederek güneş ışığından daha fazla yararlanabilirsiniz. Doğu, batı ve güney cephedeki evler daha iyi güneş alır.

Tasarruflu Elektronik Cihazlar Kullanın

Elektrik tasarrufu yöntemleri arasında cihaz seçimini doğru yapmak da vardır. Son teknoloji cihazlar, daha yüksek enerji tasarrufu yapacak şekilde üretilir. A++ sınıfı enerji tasarrufu sağlayan cihazlar, elektrik faturalarınızın daha düşük gelmesini sağlar.

Kombi Termostatı Kullanın

Elektrik tasarrufu için kombi termostatı kullanmanın da faydası vardır. Termostatlar, en sık kullanılan odada yer almalıdır. Bu sayede kombi ısısı, uygun biçimde odalara dağılır. Termostatlar, sabit ya da kablosuz olarak üretilir.

Kullanım Şeklinize Göre En Uygun Elektrik Tarifesini Seçin

Elektrik dağıtım şirketleri, farklı tarifeler sunarak herkesin kullanım şekline uygun seçeneğe yönelmesini sağlar. Tercih edebileceğiniz tarife seçeneklerinden biri tek zamanlı tarifedir. Bu tarifede her saat için eşit ücret söz konusudur. Çok zamanlı tarifede 06:00-17:00 – 17:00-22:00 – 22:00-06:00 şeklinde üç seçenek vardır. Bu zaman dilimlerinin her birinde farklı bir ücretlendirme söz konusudur.

Isı Yalıtımına Dikkat Edin

Isı yalıtımı, kombilerin çok fazla elektrik harcamaması için önemlidir. Bu nedenle binanızın yeterli ısı yalıtım özelliklerine sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Isı yalıtımı yeterli değilse kaliteli malzemeler ile ısı yalıtımının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir