Blog

En Çok Su İsraf Edilen Alanlar Nelerdir?

su israfı neden yapılır

Su israfı, dünyanın en önemli sorunlarının başında gelir. Artan nüfus, sanayileşme gibi farklı nedenlerle su tüketiminin ciddi anlamda arttığından bahsedilebilir. Su tüketimin artması neticesinde ve yağışların da azalmasına bağlı olarak ilerleyen yıllarda su kıtlığı problemi yaşanması bekleniyor. Bunun da su savaşları gibi çok ciddi neticeleri olabileceği, uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Dünyanın pek çok yerinde su tasarrufu için çeşitli tedbirler alınır. Bireysel, kurumsal, toplumsal ve yasal bazda alınan tedbirler sayesinde su tasarrufu sağlanabilir. Dünyanın farklı ülkelerinde su israfı miktarı ve kullanımda olan su, farklı miktarlardadır.

Su İsrafının Nedenleri

Su israfının dolaylı ya da doğrudan pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Tarımda sulamanın bilinçsiz bir şekilde yapılması
  • Çevre kirliliği
  • Nüfusun hızla artması
  • Su kaynaklarının kirlenmesi
  • Endüstriyel atıkların suya verdiği zarar
  • Gübre ve pestisit kullanımı
  • Gıda ve tekstil ürünlerinin daha fazla üretilmesi
  • Enerji üretim ve tüketiminin artması

Dünyanın pek çok ülkesinde bu ve benzeri nedenlerden dolayı su kıtlığı yaşanır. Özellikle ABD, Avustralya, İspanya ve Çin gibi ülkelerde ciddi bir su sorunu vardır. Ayrıca Türkiye’de de sorun, ciddi boyutlardadır.

En Çok Su Tüketilen Sektörler

Sektörlere göre su tüketimi farklılaşır. En yoğun tüketim tarım sektöründedir. Sulama amaçlı tüketim neticesinde kıtlık yaşanır. Tarım sektörünün yanı sıra sanayi sektöründe ve evlerde de yoğun bir tüketim söz konusudur. Yapılan araştırmalar dünya genelinde tarımdaki tüketimin %69 oranında olduğunu gösterir. Sanayi sektöründeki tüketim oranı %19’dur. Hane halkı tüketimi ise %12 olarak belirtilir. Su tüketiminin yıllar içerisinde daha fazla artması beklenmektedir.

Tarım sektöründe su, sulama dışında farklı amaçlarla kullanılır. Böceklerin ilaçlanması, gübreleme faaliyetleri sırasında sudan yararlanılır. Soğutma ve don kontrolü sırasında da suya ihtiyaç vardır. Enerji sektöründe yakıt üretimi sırasında sudan yararlanılır. Ayrıca sondaj çalışmaları sırasında da ciddi oranda su tüketilir.

Sanayi sektöründe tekstil firmalarında, yoğun bir  tüketim söz konusudur. Örneğin bir kot pantolon imalatı için tüketilen su miktarı on bin litredir. Bir fincan kahve üretimi için kullanılan suyun miktarı 130 litre olarak ifade edilir. Bir araba üretimi için 39 bin galon suya ihtiyaç vardır. Evlerde tüketim miktarı bazı ülkelerde ciddi seviyelerdedir. Amerika’da kişi başı tüketim tutarının 300 litre olduğu ifade edilir.

Evlerde En Çok Su Tüketilen Alanlar

Evlerde en çok su tüketilen alanların başında banyolar gelir. Duş, çamaşır yıkama gibi nedenlerle banyolarda sık tüketim söz konusudur. Ayrıca mutfak, tuvalet gibi kısımlarda ve temizlik, yemek yapma gibi amaçlar için de tüketim yaygındır.

Banyoda su tasarrufu yapmak için suyu, gereksiz yere açık bırakmamalısınız. Diş fırçalarken, duş alırken en az miktarda suyu kullanmaya dikkat etmelisiniz. Mutfakta su tasarrufu için de aynı detaylara dikkat etmelisiniz. Ayrıca tasarruf olanağı sunan cihazlardan da yararlanabilirsiniz.

Su İsrafının Önlenmesi Neden Önemlidir?

Su israfının önlenmesi, canlı ve bitki yaşamının devam edebilmesi için önemlidir. Su kıtlığının önlenmesi, kuraklıkla mücadelenin sağlanması açısından da önemlidir. Tarım ve hayvancılığın devam etmesi için su kaynakları korunmalıdır. Ayrıca sanayi, enerji gibi farklı sektörlerin devamı için de suyun tasarruflu kullanımına dikkat edilmelidir. Besin zincirinin devam etmesi, biyoçeşitliliğin sağlanması, şehirlerin her zaman yaşanabilir olması gibi nedenler de suyun devamlılığının sağlanmasına ihtiyaç vardır.

Su İsrafı Nasıl Önlenir?

Dünyada su tasarrufu için çeşitli çalışmalar yapılır. Ancak her bireyin kendi üzerine düşeni yapması da önemlidir. Su kaynaklarının kısa süre içerisinde tükeneceği düşünüldüğünde, en ufak bir tedbire bile ihtiyaç vardır.

İş yerinde su tasarrufu için su kullanımı denetlenmelidir. Personeller, tüketim konusunda bilinçlendirilmelidir. Su ile çalışan makineler, gereksiz yere çalıştırılmadığı takdirde tasarruf sağlanır.

Sanayide su tasarrufu neticesinde ciddi bir tasarruf sağlanması mümkün olur. Okullarda su tasarrufu konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve kullanımın denetlenmesi önemlidir. Otomatik su tasarruf cihazı ve farklı teknolojiler ile de tasarrufa katkıda bulunabilirsiniz.

Su Tasarrufu İle İlgili Yapılan Çalışmalar

Su tasarrufu ile ilgili çalışmalar pek çok alanda uygulanır. Çamaşır, bulaşık makinesi gibi cihazlar, yoğun bir su tasarrufu sağlayacak şekilde üretilir. Aynı zamanda geliştirilen cihazların musluklara, makinelere bağlanmasıyla da tasarruf sağlanması mümkündür.

Tarımda geliştirilen sulama sistemleri sayesinde metrekareye düşen su miktarı azalır. Damla sulama sistemleri, tasarruflu yöntemlere örnek olarak gösterilebilir. Bireysel ve topyekûn tedbirler neticesinde suyun, gelecek nesillere en sağlıklı şekilde aktarılması sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir